Davis Cup: Hrvatska po drugi puta svjetski prvak u tenisu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nakon povijesne 2005. godine i osvajanja Davis Cupa pobjedom nad Slovačkom 3:2, Hrvatska teniska reprezentacija ponovno je na „tronu“ svijeta. U Lilleu je pred 30 tisuća gledatelja pobijedila domaćine, ujedno i prošlogodišnje prvake, Francusku 3:1 čime je po drugi puta uspjela osvojiti ovo prestižno natjecanje.

U prvom susretu igranom u petak, Borna Ćorić slavio je protiv Jeremya Chardya 6-2, 7-5, 6-4 nakon gotovo dva i pol sata igre. U prvome setu Ćorić je sjajno kontrolirao igru te ga je osvojio bez izgubljenog servisa. Drugi set je ponudio ravnopravnije izmjene. Ćorić je tek kod rezultata 5-5 uspio Chardyu oduzeti servis. Nedugo zatim potvrdio je svoj te osvojio i drugi set. U trećem setu, Ćorić je vrlo brzo došao do vodstva 3:1 te ga je nakon nepunih sat vremena priveo kraju te donio Hrvatskoj prvi bod.

Nakon Ćorića i Chardya, na teren su izišli Marin Čilić i Jo-Wilfried Tsonga. Čiliću je za pobjedu bio dovoljan po jedan „break“ u svakom setu. Svladao ga je rezultatom 6-3, 7-5 i 6-4. Kao i Ćorić ranije, Čilić je sjajno otvorio susret te je na dominantan način osvojio prvi set, izgubivši samo jedan poen na svom početnom udarcu. Tsonga je u dva navrata u drugom setu bio nadomak „breaka“, ali Marin je uspio ostati pribran i obraniti svoj servis. U sredini trećeg seta, Tsonga se ozlijedio prilikom jedne izmjene te je na nekoliko minuta morao napustit teren. Nakon toga, Marinu nije bilo teško privesti dvoboj kraju te je time osigurao Hrvatskoj drugi bod.

U susretu parova igranom u subotu, Francuska je došla do prvog boda u pobjedi Pierra Huguesa Herberta i Nicolasa Mahuta nad Ivanom Dodigom i Matom Pavićem 6-4, 6-4, 3-6 i 7-6. Francuzi su dominantnije otvorili susret ostvarivši prednost od 2:0 u setovima. Hrvatski dvojac ni u tim trenucima nije posustao te je gotovo došlo do preokreta budući da su smanjili rezultat na 2:1. Ipak, Francuzi su odigrali sigurno u četvrtom setu te vratili nadu u veliki preokret.

U nedjelju je Hrvatskoj bila dovoljna jedna pobjeda u dva susreta da osigura Davis Cup. U susretu Čilića i Lucasa Pouillea, Čilić je demonstrirao zavidnu razinu tenisa ne ostavivši Pouilleu nikakvu šansu da susret okrene u korist Francuza. Svladao ga je u tri seta rezultatom 7:6, 6:3, 6:3.

Hrvatska je ovom pobjedom ušla u povijest kao posljednja reprezentacija koja je osvojila Davis Cup u ovakvome formatu, budući da nakon 118 godina dolazi do značajnih izmjena spomenutog natjecanja.