Europsko zlato francuskih rukometašica

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kad je 12. prosinca negdje poslije 22:30 završio posljednji susret druge faze Europskog prvenstva rukometašica, cijela Europa mogla je odahnuti. Norveška nije ušla u polufinale i konačno će netko drugi podići cijenjeni trofej. Šest od posljednjih sedam EP-ova Norvežanke su uzele zlato, a u tom jednom bile su srebrne iza Crnogorki. Ipak, 2018. nisu bile niti blizu medalje.

Nijedna od četiri zemlje u polufinalu nikad nije osvojila zlato. Tu su bile svjetske prvakinje Francuskinje, koje su igrale na domaćem terenu uz ogromnu podršku s tribina. Društvo su im pravile olimpijske pobjednice Ruskinje, a sjajan kvartet zaokružile su Nizozemska i Rumunjska.

Polufinala nisu donijela veliku dramu. Rusija je pobijedila Rumunjsku rezultatom 28:22, a impresivan je podatak o samo sedam primljenih golova Ruskinja u drugom poluvremenu. Rumunjska superzvijezda i višestruka najbolja igračica svijeta, Cristina Neagu, nije mogla sudjelovati u polufinalu. Ona je u drugoj grupnoj fazi pretrpjela ozljedu zbog koje se morala povući s prvenstva, a zbog toga je velike kritike dobio rumunjski izbornik Ambros Martín. Rumunjski su mediji smatrali da je Neagu bila premorena i da joj je trebalo više odmora na prvenstvu. S druge strane briljirala je Ana Vjakireva s čak 13 pogodaka.

Drugo polufinale dobile su Francuskinje s 27:21. Nizozemke su se dobro držale na poluvremenu, bile samo na gol zaostatka, ali serija 7-1 sredinom drugog dijela bila je previše za Nizozemsku. Vratarke poražene ekipe skupile su samo sedam obrana, duplo manje od kolegica s pobjedničke strane, što je ipak bilo puno premalo za ulazak u drugo uzastopno finale Europskog prvenstva za Nizozemsku.

Rumunjska bez Neagu nije imala šanse niti u dvoboju za broncu. Već na poluvremenu Nizozemke su imale +7 i do kraja su rutinski održale prednost. U finalu nas je čekala poslastica. Svjetske protiv olimpijskih prvakinja i dvije, mora se priznati, najbolje momčadi na prvenstvu, a sve uz pratnju 14 tisuća vatrenih navijača u Parizu. U prvom dijelu igralo se „gol za gol“, ali u drugom Francuskinje u nekoliko navrata idu na +3, što Ruskinje ne uspijevaju dostići. Sa zvukom sirene na semaforu je stajao rezultat 24:21 i slavlje domaćina moglo je započeti. Svjetskoj tituli pridodali su i prvu europsku i na dobrom su putu da dostignu uspjehe muške rukometne reprezentacije.

Najbolja igračica turnira bila je Vjakireva, čijih sedam golova u finalu nije pomoglo Rusiji da dođe do zlata. Ostaje joj barem mala utjeha zbog ove individualne nagrade. Moramo spomenuti i Hrvatsku, koja se na ovom prvenstvu nije proslavila. Naše su rukometašice završile na ukupno 16. mjestu u konkurenciji jednako toliko država. Kako i zašto hrvatski rukomet uspijeva izroditi generaciju za generacijom kvalitetnih rukometaša, ali ne i rukometašica, pitanje je koje bi trebali postaviti zaduženi za razvoj sporta u Hrvatskoj. Ipak, u budućnosti se nadamo boljim rezultatima naših predstavnica.