Final four Eurolige 2016. u Berlinu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

CSKA OSVOJIO SEDMI NASLOV EUROPSKOG PRVAKA

U polufinalnoj utakmici košarkaške Eurolige, CSKA je svladao Lokomotiv Kuban sa 88-81 i ušao u finale koje mu je izmicalo posljednje tri godine. Moskovskom je klubu ovo bio 13. Final Four u posljednjih 14 sezona, a utakmicom u Berlinu su dokazali da zaslužuju prolazak.

Od prve minute, najbogatiji klub u Europi zauzeo je prednost nad sunarodnjacima te ih cijelu utakmicu držao na razmaku koji je stizao i do +16. Prva četvrtina završila je gotovo dvostrukom prednošću, a momčad Lokomotiva probudila se tek u drugoj, kada je došla na minus šest, no ipak na poluvrijeme otišla sa zaostatkom od deset koševa koji se održao i u drugom dijelu susreta. Treću četvrtinu zaključio je hrvatski reprezentativac na prošlogodišnjem Eurobasketu Dontaye Draper s ubačenom tricom, no momčad Georgiosa Bartzokasa do kraja okršaja ipak nije uspjela dostići suparnike.

Izvor: Facebook

“Statistički, posljednje tri četrvtine smo gubili (24-25, 21-22, 20-22), no odlično smo krenuli u utakmicu i u prvoj se četvrtini odmakli (23-12) te kasnije samo održavali vodstvo, Lokomotiv se nažno borio i čestitam svojim igračima što su uspjeli izboriti finalnu utakmicu”, rekao je nakon pobjede trener CSKA Dimitrios Itoudis. Prvi finalisti imali su stopostotni učinak slobodnih bacanja (15/15), a igrač koji je posebno oduševio bio je Nando De Colo, euroligaški MVP, koji je sa 30 koševa postavio i osobni rekord.

“Odličan kao i uvijek, De Colo je donosio jako dobre odluke na parketu i igrao vrlo agresivno” – kazao je Itoudis o 28-godišnjem Francuzu.
Poraženu momčad iz Krasnodara predvodili su Malcom Delaney sa 26 i Draper sa 17 koševa i četiri asistencije.
Dva dana kasnije, u neizvjesnoj konačnici, CSKA je izborio sedmi naslov europskog prvaka pobjedivši Fenerbahce u produžetku sa 101-96. Prva je to titula za trenera Dimitriosa Itoudisa koji je nekad bio pomoćnik upravo poraženog Željka Obradovića. Trener istanbulske momčadi bio je i prva osoba koju je Itoudis zagrlio sa zvukom sirene.

“Ne bih bio ovdje da nije njega (Obradovića)”, rekao je nakon pobjede Itoudis.
Ruska je momčad u utakmicu krenula puno agresivnije, a već do poluvremena je stigla na +20 (50-30). Lopta nije slušala igrače Fenera koji su ukupno imali 18/40 za dva i 11/30 za tri poena. Turska je momčad svoj vrhunac dostigla u posljednjih pet minuta regularnog dijela susreta kada su u sekundama prije produžetka stigli na 78-79, a onda završili na 83-83 i krenuli u dodatnih pet minuta. Produžetak je Kostas Sloukas (10 koševa) otvorio tricom za Fenerbahce, a CSKA je održavao neizvjesnost koš za košem do posljednje minute kada su se uspjeli odvojiti na plus sedam. Trice Bobbyja Dixona i Luigija Datomea nisu uspjele Obradoviću donijeti deveti naslov karijere, već je susret završio De Colo sa ubačajima za konačni rezultat.

“Jako sam ponosan na dečke koji su ostvarili naš cilj i igrali sa srcem i predanošću”, emotivno je izjavio trener CSKA.
Upravo je Nando De Colo proglašen najkorisnijim igračem Eurolige, a u finalnom je susretu zabio 22 koša uz sedam asistencija. Uz njega, odlično su odigrali Miloš Teodosić sa 19 koševa, Kyle Hines sa 15 te Cory Higgins sa 12 poena.
“Nisam znao da je ovako dobar osjećaj osvojiti naslov Europe”, kazao je Teodosić.
U utakmici za treće mjesto, Lokomotiv je pobijedio Baskoniju Velimira Perasovića sa 85-75. Za španjolsku momčad je Darius Adams zabio 25 koševa, dok su pobjednike predvodili Delaney i Broekhoff sa po 21 koš.