FRANCUSKA TRIJUMFIRALA U FINALU OVOGODIŠNJEG DAVIS CUPA!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Deseti put u teniskoj povijesti Francuska muška reprezentacija osvojila je Davis Cup. Na svom terenu u Lilleu u finalnom okršaju porazila je reprezentaciju Belgije s 3-2 u međusobnim susretima.

Izvor: Wikimedia.org

Nakon dramatičnih dvoboja u nedjelju, Belgija je uspjela dostići Francusku i doći do rezultata 2-2. Veliko iznenađenje priredio je belgijski tenisač David Goffin koji je s 3-0 u setovima (7-6 (5), 6-3, 6-2) porazio najboljeg francuskog tenisača, 15-og igrača svijeta Jo-Wilfrieda Tsongu.

Unatoč odličnoj igri Belgije, u finalnom petom susretu Francuska je s lakoćom ipak došla do naslova. Odlučujuću pobjedu, Francuzima je donio Lucas Pouille koji je s 3-0 u setovima (6-3, 6-1, 6-0) pobijedio predstavnika Belgije – Stevea Darcisa i osigurao domaćinima naslov ovogodišnjih Davis Cup pobjednika.

Francuska je tako nakon šesnaest godina ponovno osvojila ovaj prestižni turnir nacionalnih timova. Uz pobjedu i zlatno odličje, to im je i poboljšalo statistiku u finalima Davis Cupa. Deseta jubilarna pobjeda trenutačno vodi nad osam poraza od kojih je posljednji bio 2014. godine protiv Švicarske. Za razliku od Francuza, Belgijanci nisu nikada osvojili Davis Cup unatoč prilikama koje su imali u finalima 1904. i 2015. godine.

U ostalim novostima iz teniskog svijeta važno je istaknuti kako su na sastanku organizatora grand slam turnira u Londonu donesena nova pravila. Odlučeno je da od 2019. godine na Wimbledonu, US Openu, Roland Garrosu i Australian Openu više neće biti 32 nositelja turnira nego samo 16. Time se pravila nositelja grand slama vraćaju na ona od prije 2001. godine. To će omogućiti tenisačima nižeg ranga bolju mogućnost ulaska u daljnje natjecanje, te uz to i moguće bolje plasmane. Također su donesene i nove promjene u području zagrijavanja igrača prije samog susreta. Tako će svaki tenisač po novome imati samo pet minuta zagrijavanja, minutu za ždrijeb servisa i minutu pripreme za match.

Prvi od grand slam turnira koji će uvesti nova postrožena pravila je Australian Open. U Melbourneu će već od sljedeće godine nastupiti pravilo u kojemu će se tenisačima odbrojavati 25 sekundi između svakog poena. Na sastanku je također odlučeno da će svaki sudionik koji ne bude poštovao navedene norme biti kažnjen s 20 tisuća dolara.