Povrće, voće ili meso?
Vegeterijanstvo, veganstvo, semivegeterijanstvo… za te ste pojmove čuli barem jednom. Ali znate li što zapravo oni podrazumijevaju? Netko isprobava s promjenom prehrane, netko mora zbog zdravlja, a nekome se bude moralni razlozi radi kojih prestaje jesti meso i proizvode životinjskog podrijetla. Ovaj članak donosi vam podjele vegeterijanstva, ali i još neke tipove prehrane koji u sebi nemaju mesa ili imaju samo neke njegove vrste. Takve vrste nazivaju se liberalnije vrste vegeterijanstva.
Veganstvo: vrsta prehrane koja se bazira isključivo na biljkama. Ne jedu meso niti druge proizvode životinjskog podrijetla poput jaja, mliječnih namirnica ili meda.
Frutarijanci: jedenje samo plodova voća i povrća, a podvrsta radikalno frutarijanstvo podrazumijeva jedenje plodove koji su pali na zemlju ili im je uvenulo već lišće ako su u zemlji, tj. neubrane plodove.
Makrobiotičari pak jedu cijelovite žitarice i mahunarke, organski uzgojene, ali također i smeđi šećer, nerafinirano ulje i crno brašno.
Iako ove vrste nisu uvijek u pravoj podjeli vegeterijanstva, sada ćemo nabrojati one koje obično tamo nađemo.
Laktovegeterijanci su vegeterijanci koji jedu mliječne proizvode, a ne jedu meso ili ribu.
Ovovegeterijanci ne jedu meso ili pak mliječne proizvode, ali jedu jaja.
Lakto-ovo vegeterijanci su najčešći tip vegeterijanaca, u prehranu biljkama dodaju dakle jaja i mliječne proizvode.
Polotorijanci ne jedu crveno meso i ribu, ali jedu perad uz biljke.
Pesketerijanci uz biljnu prehranu jedu i ribu i morske plodove.
Poluvegeterijanci ne jedu samo crveno meso, ali jedu perad i ribu.
Iako vegeterijanci koji jedu isključivo povrće i voće tvrde da oni koji jedu ijednu vrstu mesa nisu pravi vegeterijanci, svaki iskorak s bilo kojim razlogom iznenađenje je za vaše tijelo. Na što god se odlučili, važno je da vaša prehrana bude uravnotežena i da unosite sve potrebne minerale, vitamine, bjelančevine i aminokiseline koje su vam potrebne da bi bili zdravi i normalno funkcionirali.
Lucija Eichler